Select Page

مشاوره مدیریت اراک

مشاوره مدیریت اراک - businesstk.com

مشاوره مدیریت اراک

اراک

اراک یکی از کلان‌شهرهای ایران و از بزرگترین شهرهای مرکز ایران و مرکز استان مرکزی و شهرستان اراک است. جمعیت اراک در سال ۱۳۹۵ خورشیدی برابر با ۵۲۰٬۹۴۴ نفر بوده که از این نظر قطب جمعیتی استان مرکزی و هجدهمین شهر پرجمعیت ایران به‌حساب می‌آید.

 

از سده دوم اسلامی ناحیه میان همدان، ری و اصفهان عراق نامیده شد که سپس برای تمایز با عراق عرب آن را عراق عجم نامیدند. عَراق معرب اراک است. اراک نسبت به بسیاری از شهرهای ایران، شهر جوانی محسوب می‌شود.

این شهر در دوران قاجار بنیان گذاشته شده و کمی بیش از دو قرن قدمت دارد. نام شهر که ابتدا قلعه‌ای نظامی در کنار روستای کرهرود بود قلعه سلطان‌آباد، بعد سلطان‌آباد عراق و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی به اراک تغییر نام داد.

بانی شهر اراک یوسف‌خان گرجی معروف به سپهدار بود که شهر را در طول چند سال و با هزینه ۲۰۰٬۰۰۰ تومان ساخت.

در شهر جدید تمامی تأسیسات شهری از قبیل قنات، حمام، آب‌انبار، مسجد، مدرسه، سقاخانه، بازار و ارگ حکومتی ساخته شد. با رونق‌گیری اقتصاد شهر و عبور راه‌آهن سراسری از شهر، مهاجرت به شهر افزایش یافت.

 

صنعت اراک

اراک یکی از شهرهای صنعتی ایران است که از لحاظ گوناگونی محصولات صنعتی، نخستین، از لحاظ وجود صنایع مادر، دومین و به‌طور کلی یکی از چهار قطب صنعتی کشور محسوب می‌شود.

شمار صنایع مادر در این شهر به بیش از ۲۰ واحد می‌رسد. این شهر به‌واسطه وجود صنایع مادر، تولید ۸۰٪ از تجهیزات انرژی کشور،

وجود بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده آلومینیوم کشور، بزرگترین واگن‌سازی و لوکوموتیوسازی خاورمیانه، بزرگترین ماشین‌سازی کشور، بزرگترین کمباین‌سازی خاورمیانه، بزرگترین تولیدکنندهٔ بنزین و مدرن‌ترین پالایشگاه نفت کشور،

بزرگترین تولیدکننده ماشین‌آلات ساخت‌وساز در خاورمیانه، بزرگ‌ترین تولیدکننده جرثقیل در خاورمیانه و بزرگ‌ترین صنایع معدنی کشور به‌عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته شده‌است.

تولیدات صنایع شهر اراک علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، به کشورهای خارجی نیز صادر می‌گردد. به همین علت بخش بزرگی از صادرات کالاهای صنعتی را به خود اختصاص داده‌است.

 

تبدیل شدن اراک به یکی از قطب‌های صنعتی کشور در دوران نخست‌وزیری هویدا و هم‌زمان با صنعتی‌سازی کشور توسط محمدرضا شاه در دهه ۱۳۴۰ خورشیدی آغاز شد.

در برنامه چهارم توسعه پیش از انقلاب معین شده بود تا قطب صنعتی در شهرهای اصفهان، اهواز، تبریز و اراک به صورت قطب‌های صنعتی و هسته مرکزی عمران ناحیه‌ای درآیند.

 

در زمان جنگ ایران و عراق به دلیل وجود صنایع مهم در شهر اراک، این شهر به عنوان مهم‌ترین تولیدکننده ماشین‌های جنگی، پل‌های شناور و تجهیزات به‌شمار می‌رفت. از این رو پی‌درپی مورد حمله نظامی عراق قرار می‌گرفت.

در ۵ مرداد ۱۳۶۵ خورشیدی برخی کارخانجات شهر مورد حمله جنگنده‌های عراقی قرار گرفت که در اثر آن ۷۲ نفر از کارکنان صنایع کشته شدند.

 

واحدهای صنعتی اراک

نخستین و بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم کشور (ایرالکو)، نخستین و بزرگترین کارخانه واگن‌سازی و لوکوموتیوسازی در کشور و خاورمیانه (واگن‌پارس)، نخستین و بزرگترین کارخانه کمباین‌سازی کشور و خاورمیانه (کمباین‌سازی ایران)،

بزرگترین کارخانه‌های سازنده دکل انتقال نیرو و دکل مخابراتی در خاورمیانه (آونگان، یاسان و گام)، نخستین ایستگاه آزمایش تست دکل‌های انتقال نیرو در خاورمیانه و آسیا در این شهر ایجاد شده‌اند.

 

از سال ۱۳۴۵ خورشیدی طرح کارخانه‌های ماشین‌سازی و آلومینیوم به مرحله اجرا درآمد. کارخانه آلومینیوم ایران (ایرالکو) در سال ۱۹۷۲ میلادی با همکاری منطقه‌ای در سازمان پیمان مرکزی با همکاری محدود شرکت رینولدز آمریکا و دولت پاکستان تأسیس شد.

این شرکت بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم در کشور ایران است. وجود این کارخانه و ۵۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ وابسته به این صنعت اراک را به قطب تولید آلومینیوم در کشور و خاورمیانه تبدیل کرده‌است.

 

 

خط تولید لوکوموتیو در کارخانه واگن‌پارس اراک

شرکت واگن پارس نخستین کارخانه تولیدکننده واگن و لکوموتیو کشور و بزرگترین تولیدکننده ماشین‌های ریلی در خاورمیانه است که در سال ۱۳۵۳ خورشیدی تأسیس گردید. وجود ۱۰۰ شرکت وابسته به صنایع ریلی در کنار کارخانه، شهر اراک را به عنوان مرکز صنعت ریلی کشور معرفی کرده‌است.

 

کارخانه کمباین‌سازی ایران (ایران‌جان‌دیر پیشین) به عنوان نخستین و بزرگترین کارخانه تولید کمباین کشور و خاورمیانه در سال ۱۳۴۸ با همکاری شرکت جان‌دیر ایالات متحده تأسیس گشت

و شرکت هپکو به عنوان نخستین و بزرگ‌ترین کارخانه تولید ماشین‌آلات ساخت‌وساز در ایران و خاورمیانه از جمله صنایع دیگر این شهر هستند. همچنین گروه لجور، نخستین و بزرگ‌ترین سازنده بالابرهای هیدرولیکی و جرثقیل در خاورمیانه در اراک قرار دارد.

 

ماشین‌سازی اراک به عنوان نخستین صنعت سنگین ایران، از کارخانه‌های قدیمی شهر بزرگترین تولیدکننده تجهیزات پتروشیمی و پالایشگاهی، تجهیزات نفت و گاز، تجهیزات و ماشین‌آلات صنایع سیمان و معدن،

سازه‌های ترابری، پل‌های فلزی، تجهیزات بنادر و زیرساخت‌های صنعتی در کشور است. این شرکت نخستین شرکت ایرانی است که موفق به دریافت گواهی ISO 9001 شده‌است.

همچنین صنایع آذرآب یکی از بزرگترین شرکت‌های ایرانی در حوزه تولید تجهیزات صنایع نفت و گاز و پیمانکاری ساخت مجتمع‌های پالایشگاهی، پتروشیمی، نفت‌وگاز، نیروگاه‌ها، سدها و صنایع سیمان در خاورمیانه است.

در قراردادی که میان شرکت‌های اتم‌استروی‌اکسپورت (شرکت تابعه‌ای از روس‌اتم) و صنایع آذرآب بسته‌شد، شرکت صنایع آذرآب اراک به‌عنوان سازنده اصلی تجهیزات طرح توسعه نیروگاه اتمی بوشهر انتخاب شده‌است.

 

صنایع مهم شهر اراک
نام تأسیس رده فعالیت محصولات تولیدی
ماشین‌سازی اراک ۱۳۴۶ تجهیزات صنایع سنگین تجهیزات پتروشیمی و پالایشگاهی، تجهیزات استخراج، پمپاژ و ذخیزه‌سازی نفت و گاز، تجهیزات سد و نیروگاهی، زیرساخت‌های صنعتی، پل و سازه‌های ترابری، تجهیزات بنادر، تجهیزات صنایع سیمان، فولاد و تجهیزات معدن
آلومینیوم‌سازی ایران (ایرالکو) ۱۳۴۶ فلزات آلومینیوم، شمش آلومینیومی و آلیاژهای ریخته‌گری
کمباین‌سازی ایران ۱۳۴۸ ماشین‌آلات کشاورزی کمباین و بسته‌بند علوفه
هپکو ۱۳۵۱ تجهیزات سنگین ماشین‌آلات ساخت‌وساز، راه‌سازی، معدنی و کشاورزی، تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی صنایع نفت، گاز و نیرو، تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی صنایع فلزی و معدنی، لیفتراک، کامیون، کامیونت و واگن
آونگان ۱۳۵۳ نیرو دکل انتقال نیرو، دکل مخابراتی، مقاطع فولادی
واگن پارس ۱۳۵۳ ترابری ریلی واگن، لکوموتیو، ترن‌ست، بوژی و مترو
صنایع آذرآب ۱۳۶۳ تجهیزات صنایع سنگین تجهیزات پتروشیمی و پالایشگاهی، تجهیزات سد و نیروگاهی، سازه‌های ترابری، تجهیزات صنایع قندوشکر، صنایع شیمیایی و دارویی، صنایع فولاد و صنایع سیمان
پتروشیمی شازند اراک ۱۳۶۳ پتروشیمی پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، بوتادی‌ان، پلی‌بوتادی‌ان، اسید استیک، وینیل‌استات، اتیلن‌اکساید و اتیلن‌گلیکول‌ها، ۲-اتیل‌هگزانول و بوتانول‌ها، اتانول‌آمین‌ها
گروه لجور ۱۳۶۴ هیدرولیک بالابرهای هیدرولیکی، لاین‌تراک و جرثقیل
پالایش نفت شازند اراک ۱۳۷۲ پالایش نفت بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، ال‌پی‌جی، سوخت جت، سوخت کشتی، پروپیلن، گوگرد، کک سوزنی، بوتان، نرمال هگزان، ایزوپنتان، نرمال پنتان، نفتا، هیدروژن، نیتروژن، حلال ۴۰۲، روغن‌های صنعتی و وکیوم‌باتوم
املاح معدنی ایران ۱۳۷۹ معدن

سولفات سدیم

 

 

مشکلات صنعت اراک

یکی از مشکلاتی که صنایع شهر با آن مواجه شده‌اند عدم گردش سرمایه و کمبود نقدینگی است که تورم، حمایت نکردن بانک‌ها در تأمین نقدینگی صنایع و برگشت‌ناپذیری مطالبات از کارفرماها باعث افزایش این مشکل شده‌است.

بی‌توجهی به نوسازی صنایع مادر و دادن پیمان‌ها و تولید پروژه‌ها به تولیدکنندگان و پیمانکاران خارجی و اجرای نادرست اصل ۴۴ از دیگر مشکلات پیش روی صنعت در شهر اراک عنوان می‌شود.

 

واگذاری صنایع به بخش خصوصی و قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز اثر مهمی بر روی صنایع شهر گذاشته‌است، به‌صورتی که برخی از کارخانه‌ها مجبور به تعدیل نیروی کار خود شده‌اند که این مورد نگرانی در مورد ایجاد بحران اجتماعی در شهر را افزایش داده‌است.

 

از دیگر مشکلات صنعت شهر اراک تأثیر تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بوده‌است. تحریم‌های اقتصادی باعث ایجاد سیستم انقباضی در شبکه بانکی شده‌است و شبکه بانکی را دچار رکود کرده و مشکل نقدینگی در صنایع را افزایش داده‌است.

این تحریم‌ها برخی از صنایع شهر را به مرز ورشکستگی نیز نزدیک کرده‌است.

 

خدمات شرکت افق پویان توسعه جهت مشاوره مدیریت سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک عبارتند از:

خدمات مشاوره برنامه ریزی استراتژی برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره مدل کسب و کار برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره عارضه یابی برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره ساختار سازمانی برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره مدیریت برند برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره توسعه کسب و کار برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره خرید، ادغام و مشارکت (M&A) برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره برنامه بازاریابی و مارکتینگ پلن برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره برنامه ریزی فروش برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره مدیریت محصول برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره قیمت گذاری برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

خدمات مشاوره مدیریت نوآوری برای سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها در اراک

شرح مختصر:
مشاوره مدیریت اراک جهت تقویت، ارتقا، رشد و توسعه شرکت‌ها و کسب و کارها این شهر متناسب با شرایط رقابتی بازار ارائه می شود.

منبع:
BusinessTK

Keywords:
مشاوره مدیریت اراک
مشاور مدیریت اراک
اقتصاد اراک
مدیریت اراک
شهر اراک

آگهی

محصولات
و خدمات

09039270756

شهرک صنعتی کرمان 1 - businesstk.com

شهرک صنعتی کرمان 1

شهرک صنعتی کرمان 1     شهرک صنعتی کرمان 1 - استان کرمان  شهرک صنعتی کرمان 1 (شهرک و منطقه صنعتی) در استان کرمان، شهرستان...

آگهی

املاک
صنعتی

09039270756

نمایشگاه تاسیسات کوالالامپور(REVAC) ۲۰۲۲

نمایشگاه تاسیسات کوالالامپور(REVAC) ۲۰۲۲

نمایشگاه تاسیسات کوالالامپور(REVAC) ۲۰۲۲ نمایشگاه تاسیسات و تهویه مطبوع کوالالامپور (REVAC) ۲۰۲۲ نمایشگاه تاسیسات و تهویه مطبوع...
قیمت گذاری متعادل مدلی برای تردید مارکتینگ B2B

قیمت گذاری متعادل مدلی برای ترید مارکتینگ B2B

قیمت گذاری متعادل مدلی برای ترید مارکتینگ B2B Business To Business سازمان های B2B (Business to Business) همواره با تعیین قیمت...
1400 06 17 خدمات مشاوره استراتژی 004

مشاوره استراتژی

1400 06 17 خدمات مشاوره عارضه یابی 006
1400 06 17 خدمات مشاوره مدیریت برند 002
1400 06 17 خدمات مشاوره Business Model 005

مشاوره

Business Model

1400 06 17 خدمات مشاوره مدیریت محصول 003

مشاوره مدیریت محصول

1400 06 17 خدمات مشاوره Marketing Plan 003

مشاوره

Marketing Plan

1400 06 17 خدمات مشاوره قیمت گذاری 003
1400 06 17 نوآوری 003 scaled

نیاز روز نوآوری

1400 06 17 کارآفرینی 007

نیاز روز کارآفرینی

1400 06 17 عارضه یابی 002

نیاز روز عارضه‌یابی

1400 06 17 پسا کرونا 002

نیاز روز پسا کرونا

1400 06 17 محیط زیست 003

نیاز روز محیط زیست

1400 06 19 ادج استراتژی 002

نیاز روز Edge Strategy

EnglishPersian